Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
company logo

PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

HISTORIA TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW KUJAW

Towarzystwo Miłośników Kujaw jest stowarzyszeniem regionalnym, uczestniczącym w życiu kulturalnym i społecznym, działającym na rzecz rozwoju i upowszechniania kultury naszego regionu. Podtrzymuje tradycję narodową, regionalną, obywatelską i kulturalną. Dba o zachowanie dóbr kultury i tradycji kujawskiej, wspiera dorobek twórców i artystów regionalnych.

TMK powstało ok. 1962 r. z inicjatywy grupy radziejowian. Organizatorem i pierwszym Prezesem do 1992 r. był Józef Górczyński - wieloletni dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Radziejowie, poseł na Sejm. Kolejnym Prezesem - do 2004 r. - był Jan Kalafus. W latach 2005-2008 funkcję tę sprawował Janusz Korcz. Obecnie Prezesem jest Halina Paczkowska.

Aktywni działacze TMK: Witold Grosman, Józef Prusinowski, Lech Ciesielski, Józef Stachura, Józef Surdyk, Ryszard Bladowski, Eugenia Sławińska, Wiesław Jarębski, Ryszard Pernak, Kazimierz Rolirad, Józef Górczyński, Maria Surdyk, Jan Kalafus, Alina Krupińska, Wiesława Idrian, Janusz Korcz.

W wyniku zmian administracyjnych, od 1967 r. TMK funkcjonowało jako oddział, najpierw Pomorskiego Towarzystwa Kulturalnego w Bydgoszczy – przy wsparciu min. Wandy Szkulmowskiej, w latach 1976-1996 Dobrzyńsko-Kujawskiego Towarzystwa Kulturalnego we Włocławku. Opiekę merytoryczną sprawowała p. Joanna Schab. Bydgoszcz i Włocławek wspierały TMK finansowo i merytorycznie. Obecnie jest samodzielną organizacją społeczną, wpisaną do KRS.

Od samego początku Towarzystwo gromadziło eksponaty kultury materialnej i sztuki regionalnej, dlatego w 1964 r. powstała Izba Regionalna, współpracująca z Muzeum Archeologicznym w Łodzi, Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Historycznym we Włocławku oraz Towarzystwem Naukowym w Toruniu.

Z myślą o odkrywaniu i rozpowszechnianiu kujawskich pieśni i tańców w 1967 r. powstała Kapela Ludowa (późniejszy Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy”).

Towarzystwo jako strażnik literatury i sztuki ludowej ponownie odkryło twórczość Franciszka Becińskiego i wspólnie z RDK zorganizowało benefis poety. Podtrzymuje także pamięć o Radziejowie, jako kolebce kujawskiego haftu, promując twórczość miejscowych hafciarek na warsztatach i wystawach.

W 1975 r. z inicjatywy Jana Kalafusa wspólnie z RDK i MiPBP obchodzono Dni Ziemi Radziejowskiej (obecnie Dni Radziejowa organizowane przez RDK i Urząd Miasta). TMK było współorganizatorem dwóch sesji popularno-naukowych, które odbyły się w MiPBP Radziejowie w 1977 r. i 2002 r. Pokłosiem pierwszej była monografia - Dzieje Radziejowa.Kujawskiego pod red. prof. Jerzego Danielewicza. W latach 1996-2002 TMK wydawało lokalne czasopismo „Gazeta Radziejowska-Kronika”, pod red. Jana Kalusa

TMK wraz z kombatantami ZBOWiD w Radziejowie wystąpiło z inicjatywą odbudowy pomnika Tadeusza Kościuszki, zburzonego przez hitlerowców w 1940 r. Odbudowany dzięki składkom mieszkańców i wsparciu finansowym władz miasta w 1986 r. znajduje się na ul. Kościuszki.

„Sen o skansenie” radziejowskim rozwiał się z dymem pożaru zrekonstruowanego Wiatraka-Koźlaka, który znajdował się przy dzisiejszej ul. Wiatraczny Stok. Piękny relikt kultury ludowej spłonął w 1987 r. Zniszczeniu uległa też chata kujawska, w której miało powstać Muzeum Przemiału – „Chata Młynarza”.

TMK rozwijało się i nadal rozwija dzięki inicjatywom i zaangażowaniu swoich członków. Wszystkie działania są skierowane na ocalenie od zapomnienia dorobku wielu pokoleń kujawiaków, promocję Radziejowa, zainteresowanie młodego pokolenia pięknym kujawskim folklorem.


 Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Ultra Web Template  Valid XHTML and CSS.