Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
company logo

PDF Drukuj Email

 

RADZIEJOWSKIE „KUJAWY”

 

W 1967 r. powołano do życia zespół folklorystyczny „Kapela Ludowa”, który powstał z autentycznej potrzeby grupy członków Towarzystwa Miłośników Kujaw i niejako na zapotrzebowanie mieszkańców Radziejowa. Opiekowali się: do 1992 r. Józef Górczyński, do 2004 r. – Jan Kalafus. Kierownictwo artystyczne sprawowali: Henryk Gronkowski, Józef Kucal, Józef Pietrzak, Henryk Nawrocki, Wanda Waszak, Marian Nowakowski.          W 1970 r. kapela przyjęła nazwę Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy”.

Skład pierwszego zespołu: Andrzej Marciniak, Leon Kłos, Franciszek Janiak, Franciszek Waldon, Stanisław Puchalski, Edward Raszka, Stanisław Daniel (do dziś gra skrzypcach), Leon Górecki, Ignacy Łukanowski, Władysław Libigocki, Stanisław Kubiak. Skład zmieniał się w ciągu 45 lat działalności. Na pierwszym występie  w 1986 r. zespół zaprezentował przyśpiewki autorstwa Marii Malinowskiej, Rozalii Libigockiej, Marii Surdyk oraz Józefa Prusinowskiego. Repertuar zespołu był sukcesywnie uzupełniany, w miarę odkrywania poszukiwanych w terenie wiejskim autentycznych starych piosenek i przyśpiewek, przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Od 1978 r. opiekę merytoryczną i finansową nad zespołem przejął RDK. „Kujawy” tworzyli i tworzą członkowie TMK.

Wysoki poziom artystyczny zespół zawdzięcza choreografii p. Marii Dębniak - autorki pieśni „Kocham ziemię rodzinną”, (muz. Andrzej Marciniak) która na stałe weszła do repertuaru i cieszy się niesłabnącą popularnością i p. Wandy Waszak. W latach 1975-1978 zespół prezentował widowiska obrzędowe: „Tak bywało na weselach na Kujawach”, „Frycowe na Kujawach”, a w latach późniejszych obrzędy dożynkowe. W 1994 r. odbyła się premiera „Wesela na Kujawach” wg Fr. Becińskiego w reżyserii Jana Kalafusa. To przedstawienie wystawiano także pod kierunkiem p. Wandy Waszak, która opracowała wraz z zespołem także programy: „Kiszenie kapusty”, „Przywołanki”, „Dyngus na Kujawach”, „Zapusty”, „Andrzejki”, „”Na kujawską nutę”, „Nie ma to jak na Kujawach”, „Jak Kujawy to Kujawy””.

Zespół odnosił i odnosi wiele sukcesów, promując kujawski folklor na koncertach krajowych i zagranicznych. Był oklaskiwany i zdobywał nagrody w Polsce i za granicą, min. w Hiszpanii, na Litwie, Łotwie, Białorusi. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu członków zespołu i kierowników artystycznych ocalono od zapomnienia kujawskie utwory, które pozostawili nam przodkowie. Jest wysoko oceniany za autentyczność wykonania, opracowanie artystyczne i stylizację, bogaty repertuar pieśni kujawskich oraz zestaw strojów do prezentowanych obrzędów. Dzięki muzyce wlewa w serca ludzkie czułość i szlachetność. „Kujawy” są niestrudzonym ambasadorem Radziejowa.

 Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Ultra Web Template  Valid XHTML and CSS.